logo

Tc No İle İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı almaya hak kazananlar Sgk’nın verdiği sorgulama hizmeti sayesinde gerekli bilgilere ve Tc kimlik no ile işsizlik ödeneği ödemesinin takibine rahatlıkla erişebilmektedirler.  İşsizlik maaşı, sigortalı olarak çalışan vatandaşların kendi istekleri dışında iş akdi feshedilmesi neticesinde işsiz kaldıkları süre içerisinde aldıkları maaşa verilen isimdir. Bu vatandaşların son 3 yıl çalışma gün sayılarına göre işsizlik ödeneği farklılık göstermektedir. Buna göre 600 gün prim ödemiş kişi 180 gün, 900 gün ödemiş kişi 240 gün, 1080 ve fazla gün prim ödememiş kişiler ise 300 gün üzerinden işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadırlar. Yani son üç yılda 1000 gün prim ödemiş olsanız bile 900 gün üzerinden 240 prim günü ödemiş gibi maaş alabileceksiniz.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik sigortasından yararlanacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

  • Kendi kusuru veya isteği dışında işsiz kalması,
  • İş akdinin feshinden önceki 120 gün içersinde sürekli çalışmış ve adına prim ödenmiş olunması,
  • İş akdinin feshinden son 3 yıl öncesine kadar en az 600 gün priminin ödenmiş olması,
  • İşten çıkış tarihinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR a başvuruda bulunması gerekmektedir.

İşsizlik maaşının bağlanıp bağlanmadığını E-devlet sitesi üzerinden kontrol etme imkanı vardır. Sayfanın linkini aşağıda vereceğiz. İnternet üzerinden yapılan bu sorgulama hizmetinden yararlanabilmeniz için mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

Tc kimlik numarası ile işsizlik maaşı sorgulama için BU ADRESE tıklayıp öğrenebilirsiniz. Bu adresten maaş bağlandımı, bağlandı ise ne kadar maaş alınacağı sorularına cevap bulabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Sgk Cep Telefonu 5502 Sms Kısa Mesaj Sorgulama Hizmetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Yorum

  1. işsizlik parası için başvurmak istiyorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>