logo

Sgk Süt Parası Sorgulama ve Hesaplama

Genel olarak süt parası olarak anılan emzirme ödeneği sorgulama ve hesaplama işleminin nasıl yapıldığı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Sgk’nın sigortalı olarak çalışırken doğum yapan bayanlara veya eşinin sigortalı olmadığı durumda doğum yapması halinde erkek çalışana başvurulması halinde bir kere verilen ödeneğe süt parası veya doğum parası olarak adlandırılmaktadır.

Süt parası için bir sorgulama yapmaya gerek yoktur. Her yıl olduğu gibi 2013 yılında da verilecek bu emzirme ücreti sabit olarak belirlenmiştir. 2012 yılında 89 TL olan emzirme ödeneği 2013 yılında 95 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme parası bir kereye olmak üzere başvuru yapılması halinde verilmektedir.

Sgk Süt Parası Sorgulama ve Hesaplama

Süt parası alma şartları nelerdir? Kimlere verilir?
Süt parası olarak anılan doğum ödeneği,  sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde erkeğe verilmektedir.

Süt parası hesaplama işlemi nasıl yapılmaktadır?
Bir kereye mahsusen verilen doğum parası her yıl değişmekte ve artmaktadır. 2011 yılında 80TL olan süt ödeneği 2012 yılında 89TL olmuştur. 2013 yılında ise 95TL olarak belirlenmiştir.

Süt parası başvurusu nereye yapılır?
2013 yılında emzirme parası almaya hak kazanan vatandaşların bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında talep dilekçesi ve doğum raporu verilmesi istenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tc İle Şifresiz Sgk Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>